Legislation # 06-0402 Enactment Number none
Type Resolution Effective Date none
Introduction Date 7/19/2006
Title Resolution Setting the Term Lengths for Members of the Federal Area Development Authority.
 
Legislation History 06-0402
DateNotice Of ActionDescription
7/19/2006 Approved items 1 and 2 and 4 through 20 on the consent agenda.
7/10/2006 Received By Clerk's Office
 
View Attachments 06-0402
FileTypeSizeDescription
No attachment(s) found
 
Legislation Text 06-0402

 

City of Hampton, Virginia

Resolution

22 Lincoln Street

Hampton, VA 23669

www.hampton.gov

 

File Number: 06-0402

 

Enactment Number: -

 

Resolution Setting the Term Lengths for Members of the Federal Area Development Authority.

 

RESOLUTION

 

WHEREAS, on May 11, 2005, the City Council appointed the following individuals to the Federal Area Development Authority (FADA): Alvin Bryant, Oktay Baysal, Bob Harper, Whiting Chisman, Regina Brayboy, Tommy Thompson, and John Ishon; and

 

WHEREAS, the initial terms of the aforementioned individuals were to expire on May 30, 2006; and

 

WHEREAS, on September 14, 2005, Joseph H. Spencer, II, and Charles N. Sapp were appointed as the City Councils liaisons to the FADA; and

 

WHEREAS, on May 30, 2006, John Quarstein was appointed to fill the unexpired term of Oktay Baysal; and

 

WHEREAS, on May 24, 2006, the City Council extended the terms of all of the members of FADA until August 31, 2006; and

 

WHEREAS, it is the intention of the City Council that, in order to maintain the continuity of the Federal Area Development Authority, the terms should be extended.

NOW, THEREFORE, BE IT RESOLVED BY THE CITY COUNCIL OF THE CITY OF HAMPTON, VIRGINIA that the terms of all current members of the Federal Area Development Authority are hereby extended until August 31, 2007.

 

Adopted at the regular meeting of the City Council of the City of Hampton, Virginia held on July 19, 2006.

 

 

 

Signed by ____________________________ Date _________________

Ross A. Kearney, II, Mayor

 

 

 

 

Attested by ____________________________ Date _________________

Katherine K. Glass

Clerk of the Council